Woda jest niezbędnym elementem wielu procesów technologicznych. W przypadku licznych branż istnieją restrykcyjne wytyczne nie tylko co do samej jakości wody, ale również procesów jej uzdatniania.

Chemiczne uzdatnianie wody polega na dodawaniu ściśle określonych związków i substancji, które nadają cieczy pożądanych parametrów sprawiając, że może ona zostać ponownie wykorzystana w kolejnym cyklu produkcyjnym. Celem jest polepszenie jakości wody potechnologicznej, jednak nie usuwa się z niej poszczególnych składników, jak w przypadku uzdatniania fizycznego.

Na czym polega chemiczne uzdatnianie wody?

Proces ten prowadzi do ograniczenia występowania mikroorganizmów i czynników chorobotwórczych oraz zapobieżenia procesowi sedymentacji. W przemyśle z preparatów chemicznych korzysta się głównie w przypadku uzdatniania. Branża chemiczna charakteryzuje się restrykcyjnymi wymaganiami co do właściwości wody. Regulacje obejmują jednak nie tylko sam proces produkcyjny, ale również kompleksowe oczyszczanie. Wsparciem może być zatem system destylacji próżniowej, który pozwala na oczyszczanie w preferowanych warunkach, dając możliwość wielokrotnego zminimalizowania ilości ścieków.

Przywracanie właściwości cieczy potechnologicznej

W wyniku przeprowadzonego chemicznego uzdatniania uzyskuje się wodę:

  • wtórną (odpad jeszcze przed procesem oczyszczania),
  • oczyszczoną (nienadającą się do picia, ale mającą specyficzne parametry odpowiadające danemu procesowi technologicznemu),
  • surową (pobieraną bezpośrednio z ujęcia i wykorzystywaną do procesów, które nie wymagają cieczy o stosownych właściwościach).

Chemiczne uzdatnianie jest szczególnie istotne w cyklach produkcyjnych. Aby ciecz mogła być wykorzystywana do dalszych procesów przetwórczych, powinna być poddawana stałemu nadzorowi jakościowemu. Kontrola musi być przeprowadzana zarówno na etapie poboru wody surowej, jak i uzdatnionej. To właśnie zachowanie wyznaczonych parametrów przesądza o jej dalszej użyteczności oraz zgodności z obowiązującymi normami.